Výstava potmě o obětech násilí, promítání filmů ze zemí sužovaných válkou, panelové diskuze na palčivé společenské téma svobody v různých kontextech, ale i praktické workshopy od asertivity po výrobu eko tašek nebo sportovní a adrenalinové zážitky - to je jen část z nabídky Ostrovů inspirace, nehudebního programu festivalu United Islands of Europe, který proběhne v Praze 10. a 11. června. Stejně jako všech 50 vystoupení evropských i tuzemských hudebních objevů, je i program Ostrovů inspirace pro návštěvníky zdarma.
„Tento rok si troufám tvrdit, že jsou Ostrovy inspirace opravdu pestré a každý návštěvník si v nehudebním programu najde své. Celý koncept se samozřejmě odráží od hlavních témat letošní Freedom Edition, kterými jsou svoboda, diverzita a udržitelnost,” láká festivalové návštěvníky na nehudební část programu Anna Bělková z týmu United Islands a dodává: „Zájemci mohou během festivalu například navštívit netradiční výstavu v tichu a tmě s baterkou v ruce, na které uvidí unikátní snímky Antonína Kratochvíla zachycující oběti násilí nebo zhlédnout studentské filmy z FAMU. To je ale opravdu pouze střípek z rozmanitého programu.“ Na pódiích a lokacích letošních Ostrovů proběhnou před začátkem hudebního programu čtyři panelové diskuze se zajímavými hosty z oboru. Posluchači se mohou těšit na debatu s podtitulem Svoboda je drahá: o ruském impériu a středovýchodní Evropě, které se zúčastní historici, novináři a aktivisté. Dále se návštěvníci např. mohou zapojit do debat o udržitelných trendech ve festivalové a jiné produkci, o péči o duševní zdraví či o budoucnosti Prahy 5 z urbanistického pohledu.
Na nehudebním programu Ostrovy inspirace se podílí mj. zahraniční instituce jako Polský institut v Praze nebo litevské velvyslanectví, které převzaly záštitu nad letošní festivalovou Freedom Edition. „Události posledních měsíců nám připomínají, že v první řadě je základem naší individuální svobody právo každého národa si určovat svoji cestu a řídit svůj osud. Proto jsme rádi, že v centru pozornosti na United Islands bude kultura dvou společností, které právě teď za toto právo bojují,“ komentuje program Maciej Ruczaj, ředitel Polského institutu v Praze. Na Střeleckém ostrově, věnovaném tématu svobody, najdou návštěvníci v pátek i v sobotu společnou výstavu s názvem Republika mnoha národů o společné historii a kulturním dědictví Běloruska, Litvy, Polska a Ukrajiny. O kus dál bude mít stánek Člověk v tísni se svým projektem Promítej i ty!. Lidé se tak seznámí s osobními příběhy několika disidentů a pronásledovaných, budou mít možnost přímo na místě poslat sms či e-mailový vzkaz rodině perzekuovaných a vyfotit se na místě s hashtagem #freeukraine, #freebelarus, #freetransdniester, #freeazerbaijan a dalšími.
Rozmanitost nehudební části dokládá i další program jak pro malé, tak dospělé návštěvníky. Pro ně budou vedle sportovních aktivit pod záštitou Sokola připraveny jazykové soutěže a hry v angličtině i ukrajinštině. Dospělí si pak budou moct udělat jazykový audit zakončený certifikátem. Kdo se bude chtít přesunout do jiné reality, může vyzkoušet virtuální divadlo Brejlando, které vymyslela česká VR společnost. Ve stánku organizace Loono se zase návštěvníci všech věkových kategorií dozvědí, jak včas rozpoznat rakovinu prsu nebo varlete. Za návštěvu bude stát i ostrov udržitelné módy na Kampě, kde proběhne festivalový swap neboli výměna oblečení, které si zadarmo návštěvníci mohou odnést nebo rovnou přikrášlit v jedné z dílen.
Hudební multižánrový festival United Islands of Europe s podtitulem Freedom Edition se druhý červnový víkend odehraje přímo v samotném centru Prahy. V pátek 10. 6. festival začne na Střeleckém ostrově a v Jazz Docku, v sobotu 11. 6. se pak přidají další lokace: Janáčkovo nábřeží, Dětský ostrov, Portheimka, Kampa a terasa OC Nový Smíchov. Vstup na celý festival bude tradičně pro všechny zdarma. Představení všech nehudebních subjektů najdete na webu v sekci Ostrovy inspirace. Kompletní hudební i nehudební program zveřejní organizátoři 31. května.