DLINA VOLNY (BY)

První interpret je venku - a je to kapela Dlina Volny původem z Běloruska, známá pro své temné, atmosférické disco s dominanci syntezátorů. Tohle trio navazuje na postpunkovou vlnu a svůj styl definuje jako Brut Pop a zvukovou reflexi sovětské estetiky. Takto autentický sound se dá asi namixovat jen ve spojení s brutalistní architekturou a popem osmdesátých let, které je formovaly.

Jejich řízné texty jsou často politické. Dva roky starý singl Whatever Happens Next otevřeně požaduje nové demokratické volby v rámci protirežimních protestů v Bělorusku v roce 2022: "Time To Stay Alive, Whatever Is Coming Our Way, We Can Fight It Back!". Zpívají v ruštině a v angličtině. Povedlo se jim zaujmout US label Italians Do It Better, kde vydali své první album Mechty. To je plné odkazů na filmový svět a atmosféru snímků Johna Carpentera. Jejich nové album Dazed je promováno jako „Love Thriller“ a vyniká spoluprací s vrchním skladatelem hudby Davida Lynche Deanem Hurleyem. Kapela už cílí na mezinárodní publikum, žije v Litvě, ale skrze současný elektropop stále prosvítají ponuré tóny rodného Minsku a to, co se děje za Lukašenkova režimu, je pro ně stále téma.

Vy se na ně určitě jděte podívat. Slovo "podívat" je zde na místě, protože jejich show jsou vždycky i vizuálním zážitkem.

Kdy a kde?

11.6.2022 18:30 - 19:30
FREEDOM STAGE DPP